• +90 533 232 39 00

Direksiyon Sınavı 2016-2017 (Milli Eğitim Bakanlığı)

8 Şubat 2018 00:30

DİKKAT: Yönetmeliğe göre direksiyon sınavı 35 dakika sürmektedir. Direksiyon sınavının ilk beş dakikasını 14 maddelik araç bilgisi sorgulama bölümü oluşturmaktadır. Bu sorgulamada 5 soruyu yanlış cevaplayan adayın sınavı başlatılmadan bitirilecek ve başarısız sayılacaktır.

I. ARAÇ BİLGİSİ SORGULAMA BÖLÜMÜ
(Araçlarımız Hyundai i20 Dizel)
1- Lastiklerin havalarının yeterli olduğunu gözle kontrol edecek.  (Araç etrafında bir tur dönerek lastiklerin inik olup olmadığı kontrol edilir.)
2- Fren sistemlerini (el/ayak) gösterecek.
3- Işıklandırma sistemi (Araçtaki bütün lambaları açıp kapatacak)  (Direksiyonun sol tarafında bulunan kol (sinyal kolu) uç kısımdan bir defa çevirildiğinde park lambaları, bir defa daha çevirildiğinde kısa farlar, ileri doğru itildiğinde ise uzun farlar yanar.)
4- Yağ ve su göstergeleri gösterilecek. Hangi durumda tehlike olduğunu bilecek.  (Yağ ve Su (Hararet) göstergesi aşağıdaki fotoğrafta gösterilmiştir. Motor çalışır durumdayken yağ lambası yanıyorsa veya Su (Hararet) göstergesi 90 derecenin üzerine çıkarsa tehlikeli bir durum olduğu anlaşılır ve motor stop ettirilir)
5- Sinyal ikaz ışıklandırmalarını çalıştıracak.  (Direksiyonun sol tarafında bulunan kol (sinyal kolu) aşağıya indirildiğinde sol sinyal, yukarı kaldırıldığında sağ sinyal yanar. Dörtlü ikaz lambaları aracın orta bölümünde (Radyonun üzerinde) kırmızı üçgen işaretli bir düğmedir.)
6- Aracın kaç vitesli olduğunu bilecek.  (Araçlarımız 6 İleri 1 Geri = 7 Vitestir)
7- Gaz ve debriyaj pedallarını gösterecek.
8- Akünün yerini gösterecek.  (Aşağıda Fotoğrafta gösterilmiştir.)
9- Yakıt göstergesindeki yakıt durumunu bilecek.
10- Direksiyon kumandalarını (Uzun/kısa far, sinyal kolu ve silecek kolu) gösterecek.  (3. ve 5. sorularda cevaplandırılmıştır.)
11- Araç kaputunu açacak, motor yağı/soğutma suyu konma yerini gösterecek.
12- Araç bagajını açacak (stepne, kriko, reflektör, ilkyardım çantası) gösterecek.
13- Dikiz aynalarının ayar yerini gösterecek.  (Araçlarımızda bulunan sağ ve sol dikiz aynaları manuel olup içeriden ayarlanmaktadır.)
14- Cam sileceklerinin suyunun konulma yerini gösterecek.

Firma Bilgileri

ROYAL Mimaroba Sürücü Kursu
+90(212) 863 2660 Firmaya Git